توسط دکتر مهران آرمین | 3,126 بازدید
3 می پسندم

دستگاه های فانکشنال در ارتدنسی

دستگاه های فانکشنال نوعی از اپلاینس های ارتدنسی هستند که با هدف جابجایی دندانی به کار نمیروند بلکه هدف از استفاده از آنها اصلاح روابط فکی است.این اپلاینس ها با تغییر موقعیت عضلات و استخوان بالانس نیروها در ناحیه فک و صورت را بر هم میزنند و با ایجاد کشش در ناحیه خلفی فک پایین استخوان سازی را تحریک میکنند و ناهنجاری اسکلتی را برطرف میکنند

هر چند هدف از درمان فانکشنال تحریک رشد فک پایین است ولی این درمان آثار دیگری مانند جلوگیری از رشد فک بالا و تغییرات دندانی دارد که بسته به شرایط بیمار می توانند مفید یا مضر باشند.

اپلاینس فانکشنال به گونه ای طراحی شده که زمانی که داخل دهان بیمار قرار می گیرد بیمار را ترغیب می کند که فک پایین را جلو بیاورد و همین کار کشش لازمه در سایت های رشدی پشت فک را ایجاد و استخوان سازی را تحریک میکند.

این که بیمار چه مقدار فک خود را جلو بیاورد به تشخیص ارتدنتیست بستگی دارد و بوسیله مومی بنام موم بایت انجام می گیرد.
دستگاه های فانکشنال به سه دسته کلی طبقه بندی مسشوند

 

1- دستگاه هایی که تکیه گاه خود را از بافت های غیر دندانی میگیرند .نمونه این نوع از دستگاه ها  اپلاینس فرانکل است..مزیت بزرگ آنها اینست که اثرات اسکلتی حد اکثر و اثرات دندانی حد اقل است .اما استفاده از آنها برای بیمار مشگل است .باعث زخم در بعضی نواحی دهان می شوند و در تکلم اختلال ایجاد می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-دستگاه هایی که تکیه گاه خود را از دندانها میگیرند.نمونه معروف این نوع دستگاه فانکشنال تویین بلاک است که بسیار پر کاربرد است و در مطب اینجانب نیز فراوان استفاده می شود.هر چند در مقایسه با نوع قبلی اثرات دندانی بیشتری دارد ولی کمترین تداخل را با فانکشن طبیعی بیمار دارد و در عمل مفید تر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

3-دستگاه های فانکشنال ثابت.این نوع همراه دستگاه های ثابت بکار میروند و به علت هزینه بالا استعداد شکستن و سخت بودن جاگذاری زیاد استفاده نمی شوند.

باید در نظر داشته باشیم که دستگاه فانکشنال زمانی موثر است که رشد وجود داشته باشد.مناسب ترین سن در دختران 10 سالگی و در پسران 11 سالگی است.            دکتر مهران آرمین متخصص ارتدنسی

 

 

 

                                                                                                                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهیمه خزایی    |    28 شهریور، 1394

عرض سلام و ادب و خسته نباشید خدمت جنابعالی مقاله ی بسیار مفید و کاربردی بود و ابهامات ذهنی بنده را بر طرف نمود.از حسن توجه شما به بیمارانتان تشکر می نمایم . موفق و سرافراز باشید.

wad طراحی وب سایت برنامه نویسی و اپلیکیشن