توسط دکتر مهران آرمین | 1,577 بازدید
3 می پسندم

چرا در پایان درمان ارتدنسی به نگهدارنده نیاز داریم؟

تصور اکثر بیماران اینست که درمان ارتدنسی با برداشتن اپلاینس ثابت و صاف شدن دندانها به پایان رسیده است اما از دیدگاه ارتدنتیست هنوز یک مرحله مهم باقی مانده و آن فاز نگهدارنده است.

نتایج درمانهای ارتدنسی بعد از پایان درمان کاملا بی ثباتند و در صورت عدم استفاده از نگهدارنده حتما برگشت (ریلاپس  ) رخ میدهد.

ریلاپس به سه دلیل عمده میتواند رخ دهد :

1-به دنبال حرکت و جابجایی دندان بافت های نگهدارنده ریشه نظم خود را از دست می دهند و پس از درمان به زمان نیاز دارند تا مجددا نظم خود را بدست آورند.در طول این مدت دندانها بشدت بی ثبات و مستعد بازگشت به موقعیت قبلی اند و باید از نگهدارنده یا ریتینر استفاده شود.

2-هدف از درمان ارتدنسی بدست آوردن حداکثر زیبایی  فانکشن (عملکرد) و ثبات است.متاسفانه گاهی اوقات رسیدن به هر سه هدف ممکن نیست و باید یکی از آنها را فدا کرد.بعضی اوقات بنا به ضرورت ثبات فدا میشود و دندانها  به جایی منتقل میشوند که ذاتا بی ثبات است و باید از نگهدارنده به مدت بسیار طولانی یا مادام العمر استفاده کرد.

3- تغییرات ناشی از ادامه رشد میتواند نتایج بدست آمده از درمان را خنثی کند.مثلا در یک فرد که در سن رشد است ناهنجاری اسکلتی اصلاح میشود اما ادامه رشد میتواند دوباره ناهنجاری را متظاهر کند پس در پایان درمان اگر رشد باقیست باید از نگهدارنده استفاده کرد.

گاها عنوان میشود که درمان با کشیدن دندان میتواند به ثبات بیشتری از درمان بدون کشیدن دندان منجر شود و برگشت رخ داده به طرح درمان نسبت داده میشود اما این موضوع در مطالعات و تحقیقات متعدد به اثبات نرسیده است.         دکتر مهران آرمین متخصص ارتدنسی

 

wad طراحی وب سایت برنامه نویسی و اپلیکیشن