توسط دکتر مهران آرمین | 1,404 بازدید
2 می پسندم

ارتدنسی و جراحی بینی

یکی از پرسش های متداول از سوی بیمارانی که میخواهند ارتدنسی و جراحی بینی انجام دهند اینست که کدام درمان باید زودتر انجام شود.

هر چند از دیدگاه جراح بینی تداخلی بین جراحی بینی و ارتدنسی وجود ندارد اما به اعتقاد متخصصین ارتدنسی جراحی بینی باید بعد از پایان درمان ارتدنسی انجام شود.

دلیل اول اینکه جراح بعد از جراحی بینی دستوراتی را به بیمار میدهد که بشدت با درمان ارتدنسی تداخل میکند.اینجانب بارها با این مشکل مواجه شدم .بیمار در حین درمان ارتدنسی جراحی بینی انجام داده و بدلیل دستورات جراح در روز ویزیت ارتدنسی دهانش را به اندازه کافی باز نکرده و مانع از انجام درست درمان ارتدنسی شده است.بنابر این درمان جراحی بینی در حین ارتدنسی توصیه نمیشود.

دلیل دوم  :درمان ارتدنسی میتواند فرم لبها را تغییر دهد بخصوص اگر درمان با طرح درمان کشیدن دندان انجام شود و تغییر فرم لبها می تواند روی خط زیبایی تاثیر بگذارد.خط زیبایی خطی است که نوک بینی لبها و چانه را به هم وصل می کند و بیانگر تناسب بین آنهاست.اگر جراحی بینی قبل از ارتدنسی انجام شود با درمان ارتدنسی و تغییر وضعیت لبها ممکن است بینی به شرایط جدید نیاید و نیاز به جراحی مجدد باشد.

در بیماران مبتلا به شکاف لب و کام  و افرادی که قرار است تحت درمان ارتو سرجری قرار گیرند جراحی بینی حتما باید بعد از ارتدنسی انجام شود بخصوص اگر جراحی فک شامل فک بالا نیز باشد.

متاسفانه انگیزه های مالی باعث می شود در بسیاری از موارد این قوانین نقض شود که می تواند مشکلات متعددی را هم برای ارتدنتیست و هم برای جراح بوجود آورد . دکتر مهران آرمین متخصص ارتدنسی

 

wad طراحی وب سایت برنامه نویسی و اپلیکیشن